Lista aktualności Lista aktualności

Edukacja leśna online

Słychać mnie dobrze?

Tradycyjne „dzień dobry” pojawia się oczywiście niezmiennie w trakcie spotkań edukacyjnych online. Zaraz jednak po przywitaniu można często usłyszeć tak charakterystyczne w tej formie komunikacji „Słychać mnie dobrze?” „A jak widać”?

Mimo pandemicznej sytuacji, mamy na szczęście możliwość gościć na zajęciach z zakresu edukacji leśnej online i nie poprzestawać jedynie na wykładach. Samo snucie historii o lesie, przyrodzie jest oczywiście ciekawe. Niemniej jednak, planując spotkania z najmłodszymi grupami odbiorców, staramy się zaplanować zajęcia również tak, aby dzieci mogły się w nie zaangażować.

Warsztaty w formie online są interesującym doświadczeniem dla dzieci.

Plastelina, ołówek…i zajęcia z rozpoznawania tropów zwierząt leśnych gotowe!

Kluczem do powodzenia realizacji tego typu zajęć  jest bardzo szczegółowo zaplanowana każda ich minuta oraz stosowanie możliwie jak najprostszych rozwiązań.

Kawałek plasteliny może stać się „fragmentem” piaszczystej drogi leśnej, na której to zauważyć można odcisk racicy dzika, jelenia albo sarny. I jest to trop, a nie ślad… Na jednym takim właśnie plastycznym podkładzie możemy oprzeć całą narrację zajęć. Począwszy od niewielkich rozmiarów tropów sarny, poprzez odcisk pozostawiony przez jelenia, dzika, a na łosiu skończywszy.

Zaangażowanie dzieci w tworzenie leśnej historii we własnym kawałku plasteliny powoduje, że koncentrują się na tematyce zajęć. Jednocześnie, poprzez wzbudzenie zainteresowania zagadnieniem poruszanym podczas lekcji dzieci dużo łatwiej przyswajają wiedzę.

Patyki, szyszki, kora…

Im więcej zabawy wpleciemy w scenariusz naszych zajęć, tym większy entuzjazm wywołamy wśród naszych odbiorców. Nauka poprzez zabawę zawsze jest doskonałym rozwiązaniem, a w obecnych czasach, kiedy częstym narzędziem zdobywania wiedzy jest komputer, nie do przecenienia staje się każda aktywność, która zachęca do kontaktu z naturą. Nawet jeżeli te obcowanie jest mocno okrojone. Nie wiąże się z wizytą w lesie, a ogranicza „jedynie” do posługiwania się kilkoma patykami, korą, nasionami… Mimo to jest już atrakcyjniejsza. Umożliwia zabawę, a jednocześnie spełnia funkcje dydaktyczne. Może stać się również później pretekstem do rodzinnego spaceru po leśnych ścieżkach.

Zachęcamy gorąco do kontaktu w sprawie zajęć online. Z przyjemnością zawitamy w Waszej wirtualnej klasie.