Lista aktualności
Edukacja leśna - z czym to się je ...
Nie wszyscy wiedzą że leśnicy poza pozyskaniem i sprzedażą drewna, hodowlą młodego pokolenia lasu, pielęgnacją drzewostanów, ochroną miejsc cennych przyrodniczo, zajmują się również edukacją - edukacją leśną.
Czym jest leśna edukacja? Do kogo jest kierowana? Jakie formy przybiera?
Edukacja leśna jest tak naprawdę jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe. Jej początki sięgają wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy w ustawie o lasach edukację leśną społeczeństwa wpisano do podstawowych obowiązków Lasów Państwowych. Obecnie prawie każde nadleśnictwo w Polsce posiada Izbę Edukacyjną lub Ośrodek Edukacji Leśnej. W każdym nadleśnictwie pracują leśnicy, którzy upowszechniają wiedzę o otaczającym nas środowisku. Prowadzą zajęcia zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pomagają organizować spotkania z przyrodą, umożliwiają obserwowanie i poznawanie ciekawych zjawisk zachodzących w trakcie „życia lasu".
Leśna edukacja przybiera różne formy, najczęściej realizowana jest w formie pogadanek, prelekcji, prezentacji, zajęć terenowych na ścieżkach przyrodniczych, w obiektach edukacyjnych lub w szkołach. Ale zajęcia z leśnikami to nie tylko porcja wiedzy o lesie, nauka rozpoznawania gatunków drzew, krzewów, grzybów czy ptaków, to również aktywne uczestnictwo w ochronie przyrody i co chyba najważniejsze podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz odwiedzających nadleśnictwa turystów.
Coraz częściej leśnicy chcąc dotrzeć do szerszego grona odbiorców, przygotowują inne formy poznawania przyrody. Edukacja przez sztukę, czyli zajęcia artystyczne, jak choćby malowanie tego co się widziało na spacerze, plenery malarskie np. „Pisz na Płótnie" od kilku lat organizowany przez Nadleśnictwo Pisz, konkursy fotograficzne dotyczące regionu, jak realizowany przez Nadleśnictwo Maskulińskie konkurs „Puszcza Piska w obiektywie", zachęcają do spojrzenia na przyrodę nieco inaczej, szerzej, głębiej, poprzez wewnętrzny pryzmat emocji. Dzięki temu na dłużej zapamiętujemy i lepiej rozumiemy prawa rządzące przyrodą.
W lipcu, Nadleśnictwo Maskulińskie z siedzibą w Rucianem-Nidzie, organizuje po raz III Warsztaty Rzeźbiarskie i Przyrodniczy Panel Dyskusyjny „Drewno - ekologiczny surowiec odnawialny", we wrześniu kolejny raz odbędzie się Plener Malarski „Pisz na Płótnie", w Nadleśnictwie Pisz, a późną jesienią kolejna edycja konkursu fotograficznego „Puszcza Piska w obiektywie". Zapraszamy na nasze strony internetowe, tu znajdą Państwo szczegóły wszystkich organizowanych przez nas zajęć.
Zapraszamy, spotkajmy się na leśnej ścieżce!