Lista aktualności Lista aktualności

Fascynujący świat grzybów

Spacerując przez las, obserwujemy różnorodne gatunki drzew, krzewów czy innych roślin rosnących wkoło. Mamy okazję podziwiać bogactwo świata grzybów, których zadaniem jest między innymi rozkład materii organicznej.

Warto uzmysłowić sobie ogrom „pracy” wykonywanej w trakcie tych procesów oraz jak mocno powiązany jest świat drzew i różnych „pracowitych” organizmów, a przede wszystkim, jak złożony ekosystem znajduje się poniżej ściółki leśnej.

5 gram ziemi to objętość, jaka zmieści się mniej więcej na małej łyżeczce. Średnio w takiej garstce gleby znajduje się 500 milionów bakterii( „Biologia” Solomon, Berg, Martin). Stanowią one najliczniejszą grupę organizmów żyjących w tym środowisku. A przecież oprócz bakterii świat ten zamieszkują również pierwotniaki, nicienie, glony i grzyby...

Wędrujemy zatem przez las, patrzymy na drzewa, podziwiamy ich wysokość, rozpiętość gałęzi, a zapominamy o tym, że ogromna jego część znajduje się pod ziemią. Wiemy oczywiście, że „tam gdzieś” są korzenie. Pod ziemia znajduje się przecież niemal drugie tyle co na górze!  Kiedy uświadomimy sobie, jak dużą przestrzeń w glebie zajmują, wówczas jesteśmy w stanie dopiero pojąć wielkość podziwianego drzewa.

Drzewa leśne współpracują z grzybami. Dzielą się z nimi produktami fotosyntezy – cukrami, w zamian mają ułatwiony dostęp do ważnych dla nich substancji mineralnych. Grzybnia dociera w miejsca, do których korzenie konkretnego drzewa nie docierają. Można zatem powiedzieć, że dzięki temu drzewo zwiększa „zasięg” powierzchni, z której chłonie potrzebne sobie produkty.

Przyroda nigdy nie przestanie zadziwiać. Warto ją obserwować, zadawać kolejne pytania, poszukiwać odpowiedzi, eksplorować świat, który nas otacza. Ciekawość przecież leży w naturze człowieka i jest głównym motorem jego rozwoju.