Lista aktualności Lista aktualności

Fascynujący świat owadów

Świat owadów jest fascynujący. To najliczniejsza grupa zwierząt, wśród której pozostaje jeszcze wiele nieodkrytych gatunków.

Rola ich wszystkich w świecie przyrody jest ważna i znamy mnóstwo przykładów tych, które bez wahania wymieniamy jako owady pożyteczne. Pszczoły, trzmiele, mrówki…

Z punktu widzenia człowieka, wśród owadów wyróżniamy też te, które określamy mianem „szkodników”. Uszkadzają liście bądź łyko drzew, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia, a nawet zamierania drzew. Dzięki znajomości biologii poszczególnych owadów jesteśmy w stanie ocenić czy stanowią zagrożenie dla zdrowia drzew. W naszej pracy staramy się przeciwdziałać i zapobiegać sytuacjom, w których nadmiernie mogła by rozwinąć się populacja „szkodliwego” dla lasu owada, nazywana przez nas „gradacją”.

Ochrona lasu to dziedzina, w której przez lata doświadczeń naukowcy we współpracy z leśnikami zdołali wypracować wiele skutecznych metod przeciwdziałających miedzy innymi wpływowi szkodliwych owadów na las. W pierwszej kolejności wykorzystujemy metody naturalne, odpowiednio kształtując i „uodporniając” las.

Obserwacja zjawisk przyrodniczych czy to wynikających z wykonywanej pracy, czy też będących wynikiem chwili relaksu, zawsze przynosi ciekawe spostrzeżenia i daje sporo satysfakcji…

Spostrzeżenie

Istnieją dwa bardzo podobne do siebie owady: kruszczyca złotawka i kwietnica różawka. Aby móc je skutecznie rozróżnić, należałoby zajrzeć na tego owada „od dołu”. Wówczas kształt wyrostka śródpiersia (okolica mniej więcej pomiędzy drugą parą nóg) określi nam, z którym owadem mamy do czynienia. Jeżeli jest to kwietnica, wspomniany wyżej wyrostek będzie kształtem przypominać łopatkę, natomiast u kruszczycy wyrostek zakończony będzie kuliście.

Satysfakcja

Mimo braku w tym przypadku sposobności do rozpoznania owada (nie widać charakterystycznego wyrostka), trzeba przyznać, że możliwość obserwacji jego wspaniałych barw, jakimi się mieni i niesamowitych kształtów, jakie możemy dostrzec, dostarcza nam wielu pozytywnych wrażeń. Utwierdza nas to w przekonaniu,  że świat przyrody jest niezwykle fascynujący.

Obecnie bez większych trudności możemy natrafić na wspomniane w artykule owady. Lądują na kwiatach głogu, aronii czy bzu czarnego.

Zachęcamy do obserwacji natury i życzymy wielu satysfakcjonujących chwil pełnych ciekawych spostrzeżeń.