Lista aktualności Lista aktualności

Kolejna akcja za nami

W Lasach Państwowych trwa trzecia edycja akcji "SprzątaMy", którą zainaugurował prezydent Andrzej Duda z małżonką. Akcja zaczęła się w 2019 roku, aby zwrócić uwagę na dbanie o las i środowisko, w którym żyjemy.

W naszym Nadleśnictwie 20 czerwca wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Rucianem-Nidzie posprzątaliśmy teren wokół Ścieżki dydaktycznej „Ruciański Las-Szlakiem starych dębów". Dzieci z zapałem zabrały się do pracy. Podczas sprzątania leśnicy przeprowadzili uświadamiającą pogadankę o wpływie zanieczyszczeń na las i odpowiedzialnym zarządzaniu odpadami. W akcji uczestniczyło około 30 uczniów klasy IV z opiekunami. Zebraliśmy  około 10 worków śmieci pozostawionych w lesie.

Śmieci w lasach to nie tylko problem tego jak wgląda las. Śmieci zanieczyszczają glebę i wodę zatruwając środowisko. Dodatkowo odpady na terenach leśnych to śmiertelne pułapki szczególnie dla pożytecznych owadów. Wabią je resztki pokarmu i woda. Owad dostaje się do butelki czy puszki, ale ze względu na śliską powierzchnię nie może już się z niej wydostać i ginie.

Lasy Państwowe wkładają duży wysiłek w sprzątnie śmieci z lasów. Każdego roku z lasów wywozi się 1000 wagonów kolejowych śmieci.

O czystość lasu powinien dbać każdy odwiedzający. Starajmy się zostawić las w nie gorszym stanie niż go zastaliśmy. Możemy też zabrać kilka śmieci z własnej inicjatywy dając przykład innym.