Lista aktualności Lista aktualności

Młody rybołów zaobrączkowany

Rybołów to wędrowny ptak drapieżny, występujący niezmiernie rzadko na terenie naszego kraju. Jego liczebność szacowana jest na około 35 par, dlatego cieszy nas fakt, że jedna z nich gniazduje na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie.

 

Gniazdo z widokiem na jezioro

Rybołowy gniazdują na pokaźnych rozmiarów sosnach (choć zdarzają się przypadki, kiedy lokują swoje gniazdo na innych gatunkach drzew). Ochrona tego gatunku obejmuje utworzenie strefy ochronnej wokół jego „domu”. W obrębie tej strefy wprowadza się najwyższe reżimy ochronności aby maksymalnie zapewnić ptakom spokój.

Od roku 2017 Nadleśnictwo Maskulińskie uczestniczy w projekcie „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA NATURA 2000 w Polsce”. We współpracy z Komitetem Ochrony Orłów zamontowane zostało na terenie naszego nadleśnictwa 7 platform (pod budowę gniazd) dla rybołowa w specjalnie wybranych pod kątem jego preferencji miejscach. Platforma jest trwalszą alternatywą dla gniazd budowanych w koronach, które dość często są niszczone przez wiatr.

 

Młody w gnieździe i obrączkach

Cieszy nas fakt, że para rybołowów doczekała się potomka. „Rybaczek”, bo tak nazwaliśmy pisklaka, ma się doskonale. W ostatnim czasie młody został zaobrączkowany - to działanie pomaga monitorować między innymi liczebność rybołowa i dostarcza wielu cennych informacji o gatunku (między innymi o jego trasie przelotu, miejscach żerowania, przebywania, pozwala ustalić preferencje itp.). Rybołów „Rybaczek” założone ma dwie obrączki. Jedna obrączka metalowa – standardowa, z kodem literowo cyfrowym oraz plastikowa – kolorowa z dobrze widocznym kodem literowym. Obrączkowaniem i monitorowaniem rybołowów zajmuje się Komitet Ochrony Orłów.

Ochrona zagrożonego rybołowa to dużo ciężkiej pracy, wymagającej specjalistycznej wiedzy ornitologicznej. Jednak satysfakcja jaką przynosi sprawia, że znajduje ona co raz więcej pasjonatów. „Nasz Rybaczek” został zaobrączkowany i wszyscy trzymamy kciuki za niego i jego rodziców. Będziemy śledzić losy młodego, który z resztą ptaków pod koniec sierpnia ruszy w swoją pierwszą światową podróż na zimowiska. Natomiast w przyszłym roku zapraszamy Rybaczka ponownie i może sprowadzi kolejne pary, na które już czekają platformy gniazdowe - nowiutkie „M”.