Lista aktualności Lista aktualności

Prezentacja "Ziołowego kącika" przy Ośrodku Edukacji Leśnej.

1 września 2023 roku w Ośrodku Edukacji Leśnej „Wojciechówka” na terenie kompleksu Zabytkowej wyłuszczarni nasion im. Zdzisława Borońskiego w Rucianem Nidzie, odbył się Dzień Otwarty.

Wydarzenie było skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i do osób dorosłych. Tematem przewodnim wydarzenia było zielarstwo, ziołolecznictwo oraz życiodajna rola pszczół.

Celem wydarzenia było propagowanie wiedzy na temat wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, poszerzenie świadomości o bioróżnorodności roślin oraz zaznajomienie uczestników z zielarstwem, ziołolecznictwem oraz roślinami pożytecznymi z punktu widzenia życia pszczół.

          Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji na temat znaczenia lasu, jego funkcji, omówienia zasad korzystania z  lasu oraz korzyści płynących z przebywania w lesie, w tym z możliwości prozdrowotnych i użytkowych produktów pochodzenia leśnego. Po krótkiej pogadance edukatorka leśna Róża Krasińska-Pyrdoł zaprezentowała „Ziołowy kącik”, prowadząc na jego podstawie teoretyczne i praktyczne warsztaty zielarskie. Omówiła wybrane rośliny zielne i przyprawowe wspierające zdrowie, skupiając uwagę na ich prozdrowotnych właściwościach. Następnie podleśniczy Marcin Duda - pasjonat pszczelarstwa, omówił znaczenie rodzin pszczelich dla przyrody i człowieka. Ponadto, szczegółowo przedstawił możliwości produktów pszczelich wykorzystywanych w życiu codziennym.

          Po części teoretycznej odbyło się wspólne sadzenie roślin przy Ośrodku Edukacji Leśnej, które miało na celu zwiększenie bioróżnorodności flory w Ogrodzie Dendrologicznym.  Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie Zabytkowej wyłuszczarni nasion i spacer z leśnikiem po pobliskiej ścieżce dydaktycznej „Wokół jeziora Chudek”.

          Po części terenowo-kulurowej odbyły się warsztaty w których każdy uczestnik mógł zrobić własnoręcznie świece z węzy pszczelej oraz leśny bukiet. Wydarzenie zakończyło się ogniskiem i mnóstwem ciekawych rozmów na temat możliwości użytków ubocznych lasu.

Głównym ideą stworzenia ziołowego kącika w Ogrodzie Dendrologicznym Ośrodka Edukacji Leśnej jest promocja społecznej funkcji lasu wśród najmłodszych uczestników spotkań, przede wszystkim przez wykorzystanie zmysłów dotyku, smaku i zapachu. Praca w oparciu o ziołowy kącik może ewoluować zgodnie z potrzebami i być dostosowana zarówno do dzieci jak i osób dorosłych w różnych formach aktywności.

Projekt powstał w współpracy Nadleśnictwa Maskulińskie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych w ramach działań promocyjnych.