Lista aktualności Lista aktualności

Rudzik – niepozorny awanturnik

Rudzik to niewielki ptak wielkości wróbla. Jego cechą rozpoznawczą, jest rude ubarwienie na podbrzuszu, czole i bokach ciała.

W Polsce jest ptakiem pospolitym. Spotkać go można wśród gęstych i cienistych zarośli w lasach i parkach.

Głos rudzika jest przyjemny i melancholijny, chociaż niektórym może się wydawać dosyć jednostajny. Nigdy też w ten sam sposób nie śpiewa żadnej zwrotki. Powtarzając ją zawsze lekko ją modyfikuje.

Rudzik jest niestrudzonym śpiewakiem. Jego śpiew można usłyszeć bardzo wczesnym rankiem, już od 3.10 rano (według ptasiego budzika zaczyna śpiewać po droździe). Śpiewa cały dzień, aż do zmroku, co w leśnym „ptasim świecie” nie jest często spotykane. Należy do naszych najlepiej śpiewających ptaków.

Rudziki łączą się w pary tylko na czas gniazdowania. Po fazie zalotów samica sama buduje gniazdo w postaci czarki. W sytuacji utraty lęgu, rudziki powtarzają składanie jaj w lipcu.

Rudziki to wielcy indywidualiści i nie przepadają za towarzystwem. Bronią swojego terytorium z wielką zaciętością. Gdy w pobliżu pojawi się inny rudzik, wówczas w małym śpiewaku budzi się „gorąca krew”. Zazwyczaj ptasia awantura rozgrywa się szybko i bez ofiar. Jednak w przypadku, gdy żadna ze stron nie chce ustąpić, wówczas awantura przeradza się w prawdziwą wojnę na śmierć i życie. Rywale celują sobie w oczy i nogi. Zdarza się, że na dziobach i pazurach pozostają ślady krwi.

Na szczęście rzadko taka bijatyka kończy się tak tragicznie. Rudziki to jeden
z naszych najliczniejszych gatunków ptaków. I chociaż jego gorąca krew często daje mu się we znaki, to jednak zdecydowana większość z nich nie zapomina, co w życiu jest najważniejsze.