Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Pszczół

Wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo ważne dla środowiska, zatem i dla nas samych, są pszczoły.

W dobie koronawirusa, kiedy wszyscy staramy się wzmocnić naszą odporność, z pomocą mogą „przyjść” pszczoły…miód, propolis, pyłek…samo zdrowie!

Zatem i my zróbmy coś dla nich! Zaprośmy pszczołę!

Kosząc trawnik w przydomowym ogródku zostawmy mały fragment dla pszczół. Nie kośmy wszystkiego. A może mini ogródek w doniczce na balkonie? Chabry, lawenda czy nawet mniszek lekarski… Widok cieszyć będzie nasze oko, a skorzystają z tego pszczoły.

Jak się mają pszczoły na świecie?

Media na całym świecie informują nas o masowym ginięciu pszczół. Liczne badania potwierdzają to zjawisko. Niestety to problem globalny. Podejmowane są liczne próby ratowania pszczół, co również jest szeroko nagłaśniane i jest już swoistą modą. Jak to jest w Polsce?

Poniżej zamieszczony wykres wyraźnie wskazuje, że rodzin pszczelich w Polsce przybywa.

Mimo lokalnych katastrof, chorób i zatruć, rodzin pszczelich jest coraz więcej. Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle?

Pszczoła miodna to tylko jeden z 473 gatunków pszczół występujących w naszym kraju. Zajmuje się nią około 43000 pszczelarzy i mimo wielu trudności, rozwiązują je lepiej lub gorzej. Oprócz pszczoły miodnej przedmiotem hodowli na potrzeby sadownictwa i produkcji szklarniowej, jest również kilka innych gatunków owadów zapylających takich jak trzmiele i murarki. Sytuacja pozostałych w najlepszym przypadku jest po prostu nieznana, bądź wiemy, że uległa pogorszeniu. W wypadku niektórych, mówi się o wymarciu 90% populacji. A owady te są niezwykle ważne. Zapylają często gatunki roślin niezapylanych przez pszczołę miodną. Stanowią część łańcucha troficznego są więc niezastąpionym elementem biocenoz i wpływają bezpośrednio na bioróżnorodność naszych ekosystemów.

Światowy Dzień Pszczół

W tym roku już po raz III obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pszczół. W obecnej sytuacji, kiedy nie możemy spotkać się na wspólnych obchodach, tym bardziej zachęcamy, włącz się z nami do akcji „Zaproś pszczołę”!

Chaber, mniszek, lawenda, jasnota, koniczyna, macierzanka, mięta, dziurawiec, melisa, miodunka…Lista jest długa, możliwości wiele. Przyłączmy się wspólnie, na zdrowie!