Asset Publisher Asset Publisher

Zima - a u nas czas na zbiory

Czynność kojarzona z jesienią, z dojrzewającymi owocami, lasem pełnym grzybów- w tym wypadku przypada na zimowy czas. O czym mowa? O zbiorze szyszek.

W każdej szyszce są nasiona, ale nie wszystkie szyszki są przez leśników zbierane.

Które szyszki zbieramy?

W lasach wyznaczane są grupy drzew (drzewostany), które wyróżniają się na tle sobie podobnych doskonałą jakością hodowlaną. Określamy je Gospodarczymi Drzewostanami Nasiennymi - w skrócie GDN (bądź Wyłączonymi Drzewostanami Nasiennymi – WDN - ale o nich później). I to właśnie z tych wyselekcjonowanych lasów następuje zbiór szyszek, co daje nam pewność, że młode pokolenie odziedziczy pożądane cechy, takie jak zdrowotność czy zwiększoną odporność na ataki szkodliwych owadów.

Jak wygląda zbiór nasion?

Kiedy GDN jest już dojrzały do wycięcia i przypada rok, w którym drzewa obrodziły w szyszki (w przypadku sosny dzieje się tak co około 3 lata), ścina się drzewa i z takich leżących zrywa się szyszki.

W wyłuszczarni nasion szyszki zostają otwarte (pod wpływem ciepłego powietrza) i w ten sposób otrzymujemy nasiona. Te natomiast, wysiane na  szkółce leśnej, dają początek nowemu pokoleniu drzew.

„Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”

Jedno nasiono sosny waży 0,005g. Jest niemalże niewyczuwalne na naszej ręce.

Z 1 tony szyszek można wydobyć  około 35 kg takich nasion. Ilość ta wystarczyłaby niemalże na obsadzenie drzewami powierzchni bliskiej tej, jaką zajmuje jezioro Śniardwy.

Nam udało się w tym roku zebrać aż 5 razy tyle, czyli  ponad 5 ton szyszek!

Wiemy już, że GDN to drzewostan z którego oprócz doskonałej jakości drewna, pozyskujemy również cenne nasiona. Te w przyszłości tworzyć będą las gospodarczy- taki, który znowu dla nas wszystkich będzie źródłem między innymi drewna.

Teraz o najlepszym z najlepszych.

Wyłączony Drzewostan Nasienny – WDN. Ten również dostarcza nam nasiona. Jeszcze lepszej jakości od poprzednich. W wypadku tego rodzaju drzewostanu priorytetem jest zbiór szyszek, a drzewa nie są ścinane dopóki obficie  obradzają w nasiona.

Zatem, jak zrywamy szyszki w tym wypadku? Trzeba wspiąć się na szczyt drzewa i ręcznie je zrywać! Tą niebezpieczną pracę wykonują osoby specjalnie wykfalifikowane do prac na wysokościach. Z jednego drzewa w czasie około 3 godzin mogą zebrać do 20 kg szyszek.

Co dalej z tymi nasionami? Drzewa z nich wyhodowane w przyszłości zastąpią obecne WDN-y. Ich rolą jest stać na straży dobrej jakości genetycznej gatunku.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej zabytkowej Wyłuszczarni Nasion, gdzie mogą Państwo pogłębić wiedzę wyżej przedstawioną i uzupełnić ją o informacje związane z procesem wydobywania nasion z szyszek.