Lista aktualności Lista aktualności

Żuk wiosenny, czyli specjalista od nieczystości

Ciało krótkie, krępe, mocno wypukłe. Błyszczące, metalicznie niebieskie lub zielone. W ogrodach, na łąkach oraz w lesie można spotkać tego niepozornego chrząszcza, który pełni jednak bardzo ważną rolę w przyrodzie. Ma bowiem kupę brudnej roboty. I to dosłownie.

To on odpowiada za usunięcie wszelkich naturalnych nieczystości takich jak odchody i padlina, które stają się dla niego pożywieniem. Bez obecności tego chrząszcza żaden porządny ekosystem się nie obejdzie. Żuki to jedne z najpożyteczniejszych owadów w naszych lasach. Kopią kanały w ziemi i wypełniają je odchodami. Przyczyniają się tym do ich szybszego rozkładu. Nawożą glebę, a wydrążone kanały dodatkowo pozwalają ją przewietrzyć i nawilżyć.

Do przysmaków żuka wiosennego należą odchody dużych zwierząt roślinożernych, które znajduje za pomocą węchu. Aby zdobyć pożywienie żuk przystaje i zaczyna ruszać swoimi czułkami, które pełnią u niego funkcję narządu węchu. Kiedy wywęszy coś co nadaje się do jedzenia, wzbija się w powietrze i kierując się zapachem leci do celu. Nie jest to dla nich najłatwiejsze zadanie, bo żuki nie są najlepszymi lotnikami. Warto jeszcze wspomnieć, że żuki do swojej nawigacji wykorzystują nie tylko węch, ale również kierują się położeniem słońca.

Ponieważ żuk lokalizuje pożywienie za pomocą węchu, pozostawione w lesie śmieci takie jak puste puszki czy butelki po napojach często wabią je zapachem, stając się dla nich śmiertelną pułapką. Jedna taka butelka może przynieść śmierć nawet stu chrząszczom. Pamiętajmy o tym idąc na spacer do lasu.

O żukach można pisać jeszcze wiele. Doceńmy więc tego małego wielkiego czyściciela i podczas leśnych wędrówek uważniej patrzmy pod nogi.