Lista aktualności Lista aktualności

Kilka słów o pracy leśnika

Jak to się dzieje, że mimo niesłabnącego zapotrzebowania na drewno, jest ono wciąż surowcem, którego ilość wzrasta, a nie maleje? Skąd wiemy, gdzie i kiedy wyciąć drzewa, a kolejne posadzić?

Na te i na inne pytania związane z pracą, jaką wykonują leśnicy odpowiadali przed kamerą TVP Olsztyn nasi pracownicy: Leśniczy Leśnictwa Guzianka Robert Wałuszko oraz Inżynier Nadzoru Janusz Łachacz.

„Każda czynność w Lasach Państwowych jest dokładnie zaplanowana. Nadleśnictwo pracuje w oparciu o zatwierdzony przez Ministra Środowiska dokument- Plan Urządzenia Lasu. Ustanawiany jest on na dziesięć lat i bardzo dokładnie wskazuje działania, jakie musi zaplanować leśniczy. Szczegółowo wskazuje, ile drewna można wyciąć w ciągu dziesięciolecia. Zawsze zgodnie z zasadą, żeby pozyskać mniej drewna, niż go przyrasta”- mówił Leśniczy.

 Zatem, jak gospodarować aby lasów przybywało? Korzystamy przecież z drewna na tyle sposobów! Drewno to meble, materiały do budowy domów, papier, opał na zimę, … można by długo wymieniać! A las wciąż rośnie, bogaty w wiele gatunków roślin i zwierząt, często objętych ochroną i rzadkich.

Leśniczy codziennie obserwuje zjawiska zachodzące w przyrodzie. Dzięki temu może wysnuć prawidłowe wnioski dotyczące planowania pracy w lesie.

 Jak planujemy powstawanie młodego lasu? O tym ważnym etapie wzrostu drzewostanu opowiadał Inżynier: „Przede wszystkim, kiedy to tylko jest możliwe  urozmaicamy skład gatunkowy w odnawianym lesie. Stopniowo ilość sosny, której kiedyś zdecydowanie za dużo sadzono w naszych lasach, maleje. Młode lipy, dęby, klony, modrzewie sadzone przez leśników, coraz częściej pojawiają się wśród młodego pokolenia. Nie brakuje również i takich drzew i krzewów, których rola polegać będzie tylko i wyłącznie na urozmaiceniu składu gatunkowego. Rosną i dobrze sobie radzą grusze, jabłonie, kaliny koralowe, jarzębiny, derenie, pigwy” .

Stosując powyższe zasady leśnicy zapewniają trwałość ekosystemów leśnych. Dzięki temu wszyscy mamy możliwość obcowania z naturą, przy jedoczesnym pozyskiwaniu odpowiedniej jakości surowca drzewnego, który finalnie znajdzie się w waszym domu, piwnicy, ogrodzie, biurze…

A przy tym …lasów wciąż przybywa.