Lista aktualności Lista aktualności

Kolejne już spotkanie z rysiem!

„Po zeszłorocznym, majowym spotkaniu trzeciego stopnia z pędzelkouchym kotem, przyszło kolejne, chyba nawet stopnia drugiego…” tak zaczynał się artykuł sprzed dwóch lat relacjonujący kolejną już wspaniałą obserwację. 

Kto by pomyślał, że nadejdzie taki moment, kiedy będziemy mogli kontynuować i napisać: spotkanie z rysiem, tym razem stopnia pierwszego! Jak inaczej można określić sytuację, kiedy leśniczy podchodzi do stosu drewna i zauważa na nim wygrzewającego się w słonecznych promieniach rysia !

Niedowierzanie, radość i zachwyt. I nie ma w tych słowach przesady. To chwila wyjątkowa, bo i takim jest to piękne zwierzę. Rysie mimo swej stałej na terenie nadleśnictwa obecności, nie są często widywane, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że możemy obserwować je coraz częściej. Dodatkowo widok tak spokojnego, w dobrej formie osobnika, to dla nas cenna informacja i potwierdzeniem faktu, że czynna ochrona przyrody spełnia doskonale swoją funkcję.

Zagadnienia związane z ochroną przyrody są bardzo skomplikowane. Istnieje szereg powiązań, które należy mieć na względzie w trosce o dobro całego ekosystemu leśnego. Wiemy jako leśnicy, że mając na uwadze jasno sprecyzowane cele, będziemy w stanie odpowiedzialnie chronić florę i faunę, wciąż pamiętając o tym, aby kierować się wiedzą przyrodniczą i znajomością praw natury.

Przyroda jest niesamowita! Zachęcamy do spacerów po lesie.