Lista aktualności Lista aktualności

Rada LKP

W izbie edukacyjnej "Wojciechówka" Nadleśnictwa Maskulińskie w Rucianem-Nidzie obradowali członkowie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”.

Podczas spotkania wręczono nominacje członkom kolejnej kadencji Rady Naukowo Społecznej LKP Lasy Mazurskie. Nowo powołana Rada to rada naukowo-społeczna nie tylko z nazwy – jej członkami zostali przedstawiciele świata nauki, samorządów lokalnych, środowiska leśnego, przyrodniczego, biznesu i organizacji pozarządowych. To pierwszy skład Rady LKP Lasy Mazurskie, który będzie się spotykał przez pięć lat – dotychczasowe kadencje były dwuletnie.

Podczas posiedzenia wybrano Prezydium Rady, której przewodniczącym został prof. Czesław Hołdyński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prof. Hołdyński zastąpił na stanowisku dotychczasowego prezesa, prof. Macieja Żurkowskiego, który również wszedł w skład Prezydium jako jego członek honorowy. Zastępcą przewodniczącego został starosta piski, Andrzej Nowicki, na sekretarza wybrano zaś Tadeusza Pampucha, prezesa Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Ligi Ochrony Przyrody w Olsztynie.

Aby nowo powołany skład Rady mógł sprawnie wkroczyć w rytm pracy LKP, nadleśniczowie wchodzących w jego skład nadleśnictw i dyrektor Stacji Badawczej PAN w Popielnie przedstawili stan realizacji zadań kompleksu i plany na przyszłość. Te prezentacje były inspiracją dla nowego przewodniczącego Rady, który powiedział:

- Z przedstawionych prezentacji wynika, że dotychczas było kilka priorytetów działalności LKP. Chciałbym, abyśmy wyznaczyli takie priorytety na najbliższe pięć lat.

Takimi proponowanymi priorytetami miałyby być m.in. proponowane przez przewodniczącego walka z gatunkami inwazyjnymi na terenie LKP oraz ochrona najrzadszych siedlisk przyrodniczych. Swoją propozycję takiego priorytetu złożył również dyrektor RDLP w Białymstoku, Ryszard Ziemblicki:

- Dobrze by było, abyśmy w tych nadchodzących latach promowali zrównoważone użytkowanie zasobów przyrodniczych. Warto uświadamiać ludziom, że odpowiedzialne użytkowanie przyrody może nie tylko być dla niej nieszkodliwe, ale nawet korzystne.

Podczas spotkania Paulina Adamska z RDLP w Olsztynie przedstawiła zarys koncepcji lasów modelowych w ramach projektu „Baltic Landscape". Zastępca dyrektora olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Maria Mellin zaprezentowała projekt planu ochrony rezerwatu Jezioro Nidzkie. Projekt wzbudził żywą dyskusję, głównie w kwestii granic rezerwatu oraz kryterium dopuszczenia do ruchu po jeziorze jachtów.

***

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie" został powołany zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 października 2002 roku, jako trzynasty w kraju Leśny Kompleks Promocyjny. W całości leży w województwie warmińsko-mazurskim. W jego skład wchodzą lasy należące do nadleśnictw: Pisz i Maskulińskie z RDLP Białystok oraz Spychowo, Strzałowo i Mrągowo (Obręb Mrągowo) z RDLP Olsztyn, a także grunty Stacji Badawczej Rolnictwa i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie.