Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta szkoleniowa w Chorwacji - Erasmus+

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2022 r., w Istrii (Północna Chorwacja) miało miejsce kolejne spotkanie w ramach programu Erasmus+, o tytule: „Współpraca i edukacja kluczem do zrównoważonego rozwój”. Stowarzyszenie Model Forest Istria wystąpiło w roli gospodarza, goszcząc Stowarzyszenie Provence Model Forest, Nadleśnictwo Maskulińskie oraz Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Bogata tematyka spotkania poszerzyła horyzonty uczestników w zakresie edukacji i zrównoważonej gospodarki leśnej, a także była to świetna okazja do wymiany doświadczeń, poznania kultury i historii regionu.

Dzień I

31.05.2022 r.

W mieście Groznjan, w sali koncertowej nastąpiło oficjalne rozpoczęcie międzynarodowego spotkania w ramach programu Erasmus +. Rolę gospodyni wydarzenia pełniła Ana Fornazar wraz z Barbarą Sladonja reprezentujące stowarzyszenie „Model Forest Istria”, towarzyszyli im burmistrz miasta Claudio Stocovaz oraz miejscowy przedsiębiorca z branży spożywczej Giancarlo Zigante. Była to świetna okazja do zaprezentowania działalności i dorobku każdej z grup. Tematy prezentacji przedstawiały się następująco:

- „Edukacja ekologiczna i leśna” – Model Forest Istria (Chorwacja);

- „Aktywności w edukacji leśnej” – Nadleśnictwo Maskulińskie (Polska);

- „Praktyki edukacji ekologicznej i leśnej” – Model Forest Provance (Francja);

- ”Innowacyjne praktyki edukacji leśnej” – Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie (Polska).

Po wprowadzeniu uczestnicy udali się na teren lasu Motovun, którego kompleks rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Mirna. Reprezentuje on skrajnie rzadki autochtoniczny nizinny las śródziemnomorski (longoza), który charakteryzuje się występowaniem dębu szypułkowego, jesionu wąskolistnego oraz wiązu. W basenie Morza Śródziemnego zachowały się jedynie trzy powierzchnie tego typu, w związku z czym obszar w 1963 r. został ogłoszony specjalnym rezerwatem roślinności leśnej, na terenie którego surowo zabronione są jakiekolwiek ingerencje w środowisko, za wyjątkiem zbioru grzybów.     

Następnie grupa odbyła szkolenie ze zbioru białej trufli pod kierownictwem profesjonalisty, który przedstawił tajniki zbioru z pomocą dwóch wyszkolonych psów. Owocniki tego grzyba, nazywane „białym złotem” rosną na glebach wapiennych, na głębokości kilkunastu centymetrów pośród drzew liściastych tj. dęby, wierzby, lipy oraz topole. Warto nadmienić, że rekordowe okazy na specjalnych aukcjach osiągają ceny setek tysięcy euro

Ostatnim punktem pierwszego dnia spotkania było zwiedzanie w asyście miejscowego przewodnika, urokliwie usytuowanego miasta Motovun, którego historia sięga XIII w. i  czasy Wenecjan.

Dzień II    

1.06.2022 r.

Drugi dzień rozpoczęła wizyta w przedszkolu „Kolorowy Las” we wsi Nova Vas. Leśne przedszkola są ewenementem zarówno w Polsce jak i Chorwacji, alternatywnym sposobem organizacji pobytu i edukacji na łonie natury. Ideą tej placówki jest łączenie sztuki, relacji międzyludzkich, relaksu, poznawanie świata oraz szacunek do środowiska. Grupa wzięła udział w zajęciach pod przewodnictwem wychowawczyni Elsy Demark Mazalovic wraz ze współpracownikami i dziećmi. Podczas kilku godzin spędzonych w przedszkolu poznano specyfikę warsztatów, ćwiczenia ciała, badania przyrodnicze i warsztaty muzykoterapii.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie jednej z największej jaskiń w Istrii – Mramornicy, której główna komnata mierzy 93 m długości, 51 m szerokości  oraz 5 m wysokości. Ścieżki piesze pozwalają na zajrzenie do najbardziej ukrytych zakamarków. Pozostałe sale zdobią różnokolorowe formy naciekowe, na czele ze stalagmitami osiągającymi ponad 10 m wysokości.

Koniec dnia zwieńczyła wizyta w zakładzie przetwórstwa trufli własności Giancarlo Zigante, wiodącego przedsiębiorcy na skale europejską w tej branży. Kierownik zakładu w towarzystwie właściciela oprowadził grupę po w pełni zautomatyzowanej linii technologicznej, zapleczu magazynowym i powierzchni biurowej. 

Dzień III

2.06.2022 r.

Ostatni dzień rozpoczęła wizyta w ekologicznej agroturystyce, ulokowanej malowniczo między gajami oliwnymi i winoroślami własności rodziny Kocijancic, znanej z produkcji naturalnych wyrobów na bazie zasobów lokalnych. Wśród produktów można wymienić m.in: miód, oliwę, wino, soki, dżemy, a także kosmetyki, produkty lecznicze i herbaty. Właścicieli uważa się za prekursorów turystyki w stylu Robinson, cechującej się brakiem elektryczności, ciszą i bliskością przyrody. Grupa wzięła udział w warsztatach, podczas których wytwarzano oliwę z dodatkiem kwiatu dziurawca oraz ekologiczne mydło. Gospodarze zaprezentowali międzynarodowemu towarzystwu agroturystykę i odpowiedzieli na szereg pytań.

Następnie grupa udała się na spotkanie z klubem paralotniowym „Wing of Mirna”, śmiałkowie mieli okazję szybować po bezchmurnym chorwackim niebie w asyście zawodowego paralotniarza.    

Finałowym etapem spotkania w Istrii były warsztaty przeprowadzone przez stowarzyszenie na rzecz promocji edukacji plenerowej „Dijade” w miejscowości Tar. Stowarzyszenie prowadzi warsztaty twórcze, naukowe i harcerskie w terenie. Kreatywnie zaprojektowane zajęcia uczą jak istotna jest praca zespołowa i powiązanie natury oraz człowieka.