Lista aktualności Lista aktualności

Dzień 22 maja - Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Na ziemi istnieje około 10 milionów gatunków roślin i zwierząt. Naukowcy do tej pory odkryli i opisali niespełna 2 miliony z nich. Wynika z tego, że co najmniej 80% gatunków roślin i zwierząt nie posiada nawet nazwy i wciąż czeka na swoje odkrycie. To pokazuje jak zróżnicowany jest świat przyrody.

Zróżnicowanie biologiczne wśród organizmów żywych wynika z konieczności przystosowania się do środowiska w jakim żyją. W procesie ewolucji wytworzyły one szereg cech, które umożliwiły im przetrwanie. Rozmnażając się przekazują te cechy na następne pokolenia, zapewniając tym samym przetrwanie gatunku.

Różnorodność biologiczna jest szczególną cechą całej żywej przyrody występującej na Ziemi. Aby zachować ten szczególny dar, Zgromadzenie Ogólna ONZ w 2000 roku ustanowiło Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, obchodzony corocznie 22 maja.

Na rysunku Lilia złotogłów (Lilium martagon L.), jedna z najpiękniejszych roślin w naszej florze.

Występuje na terenie całego kraju, z wyjątkiem północno-zachodniej części.

 Jej piękne kwiaty stały się przyczyną do znacznego ograniczenia jej populacji na siedliskach naturalnych. W Polsce z tego względu, została objęta ochroną ścisłą w 1946 roku.

Lilia jest częstym motywem w sztuce ludowej Podhala, szczególnie w rzeźbie góralskiej. Tam też nazywana jest lelują.

Ciekawostką jest fakt, że jej cebulki ze względu na dużą zawartość skrobi, dawniej uchodziły za przysmak, a w formie suszonej i mielonej za swego rodzaju mąkę.