Lista aktualności Lista aktualności

Dlaczego szyszki zbiera się w lesie zimą?

Czy zastanawialiście się jak zebrać nasiona sosny? I kiedy to zrobić?

Otóż zima jest na to najlepszy i jedyny czas. O tej porze roku nasiona drzew iglastych są już dojrzałe, ale pozostają jeszcze zamknięte w szyszkach i wtedy należy te szyszki zebrać, podgrzać do ok. 50o C wyłuszczyć z nich nasiona w wyłuszczarni nasion, nasiona odskrzydlić, oczyścić i gotowe. To tak w skrócie.
Gdy rozpocznie się wegetacja i ciepłe dni, szyszki same otwierają się na drzewach pod wpływem temperatury i nasiona wypadają na ziemię.

 

Ile czasu trzeba czekać na takie nasionko?

 

Cykl rozwojowy, od zapylenia do obsiewania się nasion, u wielu gatunków roślin trwa bardzo różnie: od zaledwie kilku,kilkunastu tygodni (np. wierzby, topole, wiązy) do kilku miesięcy (np. jodła, modrzew, jabłoń, grusza).

U sosny ten cykl rozwojowy trwa dwa lub nawet wydłuża się do trzech sezonów wegetacyjnych. Dlatego sosna obradza obficie co kilka lat.

Szyszki, występujące pojedynczo lub po dwie, trzy, osiągają w pierwszym roku po zapyleniu wielkość ziarna grochu, są barwy szarobrązowej. Dopiero wiosną drugiego roku już po zapłodnieniu przyjmują barwę zieloną i aż do lata rosną, osiągając w lipcu ostateczną długość 3—8 cm, jesienią drewnieją i dojrzewają przybierając barwę szarawą, ceglastobrązową lub brązowożółtą. W dojrzałych szyszkach łuski wspierające i nasienne są zrośnięte w jeden twór, złożony z romboidalnej tarczki oraz ze spłaszczonego trzonu, u którego nasady tworzą się dwa uskrzydlone nasiona.

Szyszki otwierają się wiosną trzeciego roku uwalniając nasiona. Są one nieregularnie owalne, z jednej strony nieco spłaszczone, z drugiej wypukłe, na jednym końcu zaostrzone, do 5 mm długie, barwy czarnobrązowej. Każde nasiono jest objęte kleszczowato przez 3—4 razy dłuższe błoniaste skrzydełko o ostrym wierzchołku
i jednym brzegu prostym, a drugim owalnym.

Uczniowie z Technikum Leśnego w Rucianem-Nidzie w ramach praktycznej nauki zawodu zbierali szyszki z gospodarczego drzewostanu nasiennego
w leśnictwie Śniardwy
.

 

Co to jest GDN?

Gospodarczy drzewostan nasienny (GDN) - to drzewostan wyróżniający się dobrą jakością, zdrowotnością, i produkcyjnością. GDN-y stanowią w gospodarce leśnej podstawową bazę nasienną, wykorzystuje się je do zbioru szyszek i nasion do zakładania upraw gospodarczych. Z tych nasion wyrosną zdrowe i piękne drzewa.

Na gospodarcze drzewostany nasienne nie mogą być wybierane drzewostany o małej powierzchni (mniej niż 2 ha) oraz drzewostany otoczone drzewostanami o słabej jakości i zdrowotności. Z gospodarczych drzewostanów nasiennych, przynajmniej trzy lata przed ich wycięciem, muszą być usunięte wszystkie drzewa chore, źle ukształtowane i osłabione aby zostały tylko te najlepsze i najpiękniejsze.

Jak oznacza się GDN w terenie?

Po uznaniu drzewostanu za nasienny oznacza się w terenie jego granice przez wykonanie na wysokości 1,50 m przerywanych opasek jasnożółtą farbą olejną na obrzeżnych drzewach i na narożnikach. Odstęp między drzewami z opaską powinien być taki, aby od drzewa oznaczonego nią było w obie strony widoczne następne drzewo z opaską. Opaski te złożone są z odcinków długości 10 cm i szerokości 5 cm; odstęp między odcinkami wynosi 10 cm.

W Nadleśnictwie Maskulińskie jest blisko 3 tys. ha GDN-ów sosnowych. 

W jednym z nich, uczniowie zebrali w ciągu 3 godzin ok. 200 kg szyszek.

Z 200 kg szyszek można uzyskać ok 2 kg nasion, a z nich ok 100 tszt. sadzonek, z których powstanie ok. 10 ha nowego lasu!