Lista aktualności Lista aktualności

Las i woda

Bez wody nie ma życia, a lasy gromadząc ją i filtrując są jej ogromnym rezerwuarem.

Roślinność, ściółka i gleba magazynują ogromne ilości wody. Część z niej później odparuje albo zasili rzeki, potoki, wody gruntowe lub głębinowe, a część wpływając na leśny mikroklimat będzie korzystnie oddziaływać na sąsiednie ekosystemy.

Sprzymierzeńcami w gromadzeniu wody w lasach są bobry. Bóbr europejski  jest największym przedstawicielem gryzoni w Polsce. Te ziemnowodne zwierzęta żyjące w rodzinnych grupach żywią się młodymi gałązkami (najchętniej topoli osiki, wierzby), korzeniami roślin wodnych. Bobrze rodziny potrafią zaciekle bronić swojego terytorium, którego zasięg jest uzależniony od dostępności pokarmu.

Charakterystyczne dla tego gatunku tamy bobry budują po to, aby spiętrzyć wodę. W jakim celu? Wejście do żeremi i nor znajduje się pod wodą , co zwiększa ich bezpieczeństwo. W okresach suszy, kiedy woda w pobliżu miejsca, które zamieszkują bobry opada, narażone są one na większe niebezpieczeństwo, ponieważ drapieżniki mają ułatwiony dostęp do ich kryjówek.

Kiedy można zaobserwować tego ciekawego przedstawiciela gryzoni? W godzinach wieczornych przechodząc w okolicy,  gdzie widoczne są ślady bytowania tego gatunku, można czasem usłyszeć typowy odgłos ogryzania drobnych gałązek. Mimo iż jest to gatunek bardzo płochliwy, istnieje szansa stojąc w bezpiecznej odległości (pamiętajmy, że są to dzikie zwierzęta) na zaobserwowanie go na przykład płynącego w wodzie. Jeżeli i on nas zauważy, może nas przestraszyć. Jak? Bóbr wyczuwając zagrożenie uderza ogonem bardzo mocno w lustro wody. Robi to na tyle gwałtownie, że obserwator nie spodziewający się takiego obrotu spraw, po prostu może się przestraszyć.

Bobry to naprawdę fascynujące zwierzęta, występujące obecnie niemalże w całym kraju. Pamiętajmy, że są objęte ochroną prawną, a ich działalność w lasach sprzyja tworzeniu korzystnych dla środowiska zmian.