Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów 2020

Patrząc przez okno widzę fragment Puszczy Piskiej. Sosny, świerki, brzozy, kilka dębów, klon. Rozglądając się w pokoju widzę szafy, okna, biurko, drzwi, karnisze, książki, luźne kartki papieru…to wszystko z drewna.

W sposób zrównoważony…

Drewno. Korzystamy z niego wszyscy i jak wiadomo, jest surowcem odnawialnym. Wykorzystując ten doskonały materiał, który udostępnia nam natura, nie sprawiamy, że lasów ubywa. Gospodarując w sposób zrównoważony, zwiększamy zasoby leśne, skutecznie chronimy przyrodę i zapewniamy wszystkim możliwość obcowania z przyrodą.

Bioróżnorodność = siła

Las jest miejscem życia przeróżnych organizmów, od tych najdrobniejszych powodujących na przykład rozkład liści bądź drewna, po te największe, jak łoś, jeleń czy żubr.

Las dostarcza nam drewna i wielu innych produktów- uwielbiamy chodzić na grzyby czy zbierać jagody.

Las jest miejscem, gdzie możemy „naładować swoje akumulatory”, inspiruje nas jego piękno, uspokaja nas jego zapach i dźwięki.

Żeby to wszystko mogło współgrać, las musi być silny. Im większa liczba gatunków drzew, zwierząt, grzybów, porostów…tym cały ekosystem leśny jest silniejszy, a dzięki temu zdecydowanie stabilniejszy.

Pomagamy

W Nadleśnictwie Maskulińskie w ramach projektu „Mała Retencja Nizinna” powstało około 300 obiektów służących gromadzeniu wody w lesie. Progi, zastawki, przepusty – to wszystko przyczynia się do zwiększenia różnorodności organizmów jak i zwierzęcych, tak i roślinnych  przy jednoczesnym wzmocnieniu drzewostanów.

Przechadzający się leśnymi drogami, bądź wylegujący się na śródleśnej polanie ryś czy drepczący wśród sosen głuszec, to powód do naszej dumy i kolejny przykład tego, jak wielofunkcyjna gospodarka leśna wpływa pozytywnie na bioróżnorodność. Dzięki metodzie opracowanej przez dr Krzywińskiego „Born to be free”  Puszcza Piska może na powrót cieszyć się gatunkami wciąż uznawanymi za niezmiernie rzadkie.

Mniej sosny, więcej gatunków liściastych. Stopniowo, ale systematycznie leśnicy sadząc nowy las, zwiększają liczbę gatunków liściastych, bądź iglastych – zmniejszając udział sosny. Wszystko w myśl zasady, że im większa bioróżnorodność, tym silniejszy las.

„Lasy i różnorodność biologiczna” to hasło przyświecające tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Lasów. Znając zależności, jakie w przyrodzie mają miejsce, możemy zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju cieszyć się pięknymi lasami, które jednocześnie dostarczają nam drewna i są wielką skarbnicą różnorodności biologicznej.