Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna w lesie…

Życie ludzkie zatrzymało się na chwilę… przyrody jednak nikt i nic nie zatrzyma… Natura nie ulega obecnemu wirusowi, gna dalej… I dobrze, bo wiemy, że nawet to złe przeminie, widać, jak czas idzie do przodu, po pąkach na drzewach, zapachu ziemi, cieplejszych promykach słońca, dłuższym dniu… Trzeba było zatem posadzić las… Ziemia zaorana, uprawa ogrodzona przed zwierzyną, sadzonki wyjęte ze szkółki… .

Wiosna, to dla mnie najpiękniejsza pora roku w lesie, gdy zawilce i przylaszczki tworzą niebiesko-biały kobierzec, gdy słychać od rana śpiew ptaków, gdy nabrzmiałe pąki puszczają pierwsze listki, gdy zieleń staje się soczysta,  gdy na szkółce pojawiają się pierwsze wschody, gdy dajemy życie nowemu pokoleniu drzew, sadzimy i czerpiemy z przyrody to piękno, dobry nastrój i energię...

            Co roku w naszym nadleśnictwie odnawiamy ok. 230 hektarów lasu. To ciężka praca ludzi, którą trzeba wykonać szybko i dokładnie przy jednoczesnym jak największym wykorzystaniu możliwości i sił  przyrody. W tym roku posadziliśmy już ok. 200 hektarów lasu, to ok. 2 mln sadzonek. Sadzimy przede wszystkim sosnę, gdyż na naszych terenach przeważają siedliska boru świeżego, którego gatunkiem głównym jest właśnie sosna zwyczajna, a gatunkami domieszkowymi brzoza brodawkowata i świerk pospolity.

            Idąc do lasu rodzaj siedliska możemy poznać po występujących w runie roślinach zwanych wskaźnikowymi, a dla boru świeżego są to: borówka czarna, gajnik lśniący, widłak goździsty, pszeniec zwyczajny, konwalia majowa, oraz po gatunkach często występujących jak: rokietnik pospolity, wrzos pospolity, borówka brusznica… na pewno każdy z Was pozna po wyglądzie te rośliny.

            Las odnawia się również sam. Jeśli nasiona napotkają odpowiednie warunki do wzrostu i będzie to rok nasienny to powstaną piękne odnowienia naturalne, które leśnicy uznają  i będą pielęgnować. Co roku takich odnowień w naszym nadleśnictwie udaje się około 40 hektarów.

           

            W odnowieniach pomagają naszym leśnikom  uczniowie z Technikum Leśnego w Rucianem-Nidzie. W tym roku pierwsza klasa TL posadziła las w leśnictwie Krzyże. Dziękujemy Wam uczniowie! Mamy nadzieję, że jak sytuacja już się uspokoi i będzie bezpiecznie, znów wspólnie popracujemy w lesie. 

 

Udział uczniów Technikum Leśnego w sadzeniu lasu miał miejsce pod koniec lutego