Lista aktualności Lista aktualności

Ostatnia wizyta szkoleniowa w ramach programu Erasmus +

W dniach 22-24 listopada 2022 r. w Rucianem-Nidzie odbyło się ostatnie spotkanie szkoleniowe w ramach programu Erasmus+, Partnerstwo strategiczne na rzecz kształcenia i szkoleń zawodowych pod nazwą „Współpraca i edukacja kluczem do zrównoważonego rozwój” realizowanego przez Nadleśnictwo Maskulińskie z siedzibą w Rucianem-Nidzie we współpracy z Zespołem Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie, Lasami Modelowymi z Francji i Chorwacji.

Dzień 1 (22.11.2022 r.)

Finalne spotkanie rozpoczęliśmy od konferencji partnerskiej podsumowującej projekt. Podczas porannego spotkania nie zabrakło wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk w zakresie edukacji przyrodniczoleśnej w duchu zrównoważonego rozwoju. Ponadto przedyskutowaliśmy problemy i wyzwania które czekają na uczestników projektu po zakończonych spotkaniach. Wspólnie z partnerami, omówiliśmy szczegółowo skrypt, który powstał jako narzędzie do upowszechniania zdobytych doświadczeń również poza grupę partnerską. Skrypt został przetłumaczony na języki partnerów: francuski i chorwacki oraz język angielski i udostępniony uczestnikom.

Następnie w ramach współpracy na rzecz edukacji udaliśmy się do Szkoły Podstawowej w Ukcie, aby Partnerzy projektu mogli zobaczyć przykładowe działania jakie podejmuje Nadleśnictwo Maskulińskie w celu wspierania najmłodszego pokolenia zgodnie z ideą poszanowania środowiska oraz zrównoważonej gospodarki leśnej. Wizyta w szkole odbyła się pod hasłem: „Jak bezpiecznie dokarmiać ptaki?”. Zarówno dzieci jak i dorośli dowiedzieli się kiedy można zacząć dokarmiać ptaki, czym je dokarmiać i jakie są naturalne alternatywy dokarmiana, czego nie należy podawać naszym skrzydlatym przyjaciołom, gdzie podawać im posiłek, jakie ptaki spotykamy w miejscach dokarmiania a także jak samodzielnie zrobić pokarm dla ptaków. Po pogadance Partnerzy projektu  wspólnie z uczniami klasy V, pod przewodnictwem Pani Dyrektor – Barbary Pyrdoł, oraz wychowawcy - Pana Janusza Koziatka, w ramach warsztatów technicznych, wykonali drewniane karmniki dla ptaków oraz domki dla owadów, które docelowo będą wyposażeniem zewnętrznym szkoły i pobliskiego przedszkola.

Kolejnym punktem wizyty był wyjazd do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, Stacji Badawczej w Popielnie. Po obiekcie oprowadziła nas Pani Marlena Boroń – główny specjalista ww. jednostki, opowiadając o praktykach i działaniach realizowanych przez Stację. Działania prowadzone w Stacji Badawczej mają na celu przede wszystkim ochronę różnorodności biologicznej, poprzez hodowlę zwierząt ras zachowawczych (koniki polskie, bydło rasy polska czerwona i nizinna czarno-biała). Partnerzy zapoznali się również z możliwościami hodowlanymi bobra europejskiego, ponieważ w 1958 powstała w Zakładzie Doświadczalnym PAN w Popielnie ferma bobrów, która zapoczątkowała ochronę aktywną tego gatunku.

Dzień 2 (23.11.2022 r.)

Drugi dzień wizyty szkoleniowej rozpoczęliśmy od nauki praktycznej zawodu, pokazując Partnerom jak wygląda i przebiega współpraca na rzecz kształcenia zawodowego młodego pokolenia leśników. Goszcząc w leśnictwie Dębowo, mieliśmy okazję zobaczyć prognozowanie i zapobieganie gradacjom owadzim w oparciu o Zasady Ochrony Lasu, współpracując wspólnie w ramach jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny. Głównym celem poszukiwań jest ocena zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne.

W ramach współpracy między jednostkami wchodzącymi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”, Partnerzy projektu odwiedzili Nadleśnictwo Pisz. Dzięki uprzejmości sąsiadujących z nami leśników zobaczyliśmy Ośrodek Edukacji Leśnej „Pliszka”, gdzie mogliśmy przejść się zlokalizowaną przy Nadleśnictwie ścieżką dydaktyczną, wspierającą i systematyzującą wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczoleśnej i świadomości ekologicznej. Następnie udaliśmy się do budynku głównego Ośrodka Edukacji, który jest wyposażony w tablice dydaktyczne, kiosk multimedialny i interaktywną tablicę z odgłosami zwierząt leśnych, dodatkową atrakcję dla naszych gości stanowiła sala z eksponatami, w której znajduje się szereg zwierząt leśnych i ptaków wkomponowanych w imitację fragmentów lasu. Następnie, po prezentacji, goście udali się do Lasu Ochronnego „Szast”, który stanowi obszar około 475 ha wydzielonego drzewostanu. LO „Szast” jest to powierzchną wyłączoną z wszelkich zabiegów gospodarczych, na której pozostawiono wszystkie wywrócone, połamane i uszkodzone drzewa. Las ten przeznaczony jest do odbudowy na drodze naturalnej sukcesji. Ma szczególne znaczenie dla leśników i przyrodników, ponieważ jest miejscem prowadzenia badań naukowych i edukacji leśnej społeczeństwa.

Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, w którym goście mogli zobaczyć doskonały przykład połączenia edukacji historycznej z przyrodniczą, a także poznać szczegółowo dzieje odwiedzanego regionu.

Dzień 3 (24.11.2022 r.)

Ostatni dzień międzynarodowego spotkania partnerskiego rozpoczęliśmy od konferencji upowszechniającej zdobyte doświadczenia i podsumowującej cały projekt. Współuczestniczący Partnerzy zaprezentowali swoje działania w zakresie edukacji przyrodniczoleśnej m.in.  jak wspierają i implementują Cele Zrównoważonego Rozwoju w swojej działalności, co przedstawili podczas wizyt szkoleniowych u siebie w kraju, dlaczego wybrali akurat te miejsca i obiekty, dodatkowo jaki był tego cel, a także jak będą realizować dalsze działania w ramach ww. projektu. Dodatkowo Nadleśnictwo jako jednostka wiodąca zaprezentowała wydany w czterech językach skrypt - będący narzędziem wypracowanym w ramach wymiany dobrych praktyk i doświadczeń partnerskich. Każdy z zainteresowanych mógł zabrać ze sobą powyższą publikację do domu.  W konferencji wzięli udział nauczyciele z okolicznych szkół w tym ZSL w Rucianem-Nidzie, uczniowie, partnerzy projektu, lokalna społeczność, pracownicy Nadleśnictwa oraz przedstawiciele władz lokalnych. Po konferencji zainteresowani goście mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną i zapleczem dydaktycznym Szkoły, poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych m.in. z zakresu obsługi rejestratorów leśnych czy symulatorów maszyn do pozyskiwania surowca drzewnego.

Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie gości z tematem Małej Nizinnej Retencji, który jest realizowany na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie nieprzerwanie od 2013 roku.  Nadleśnictwo w ramach projektu  pn. „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych", wybudowało 235 obiektów małej retencji. W ramach wizyty zobaczyliśmy najnowszy punkt czerpania wody zlokalizowany nad jeziorem Lisunie wspomagający ochronę przeciwpożarową okolicznych lasów, zbiorniki retencyjne w leśnictwie Mikołajki poruszając przy tym ważny temat, jakim jest degradacja torfowisk w wyniku spadku poziomu wód gruntowej w Puszczy Piskiej. Ponadto zobaczyliśmy źródlisko przy jeziorze Duś jako rzadko spotykany element naszego krajobrazu.

Ostatni dzień programu szkoleniowego członkowie rozpoczęli od wizyty w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, w którym mogli obserwować gatunki zwierząt występujących w Polsce w tym łosia. Ponadto przekonali się o dobrej i owocnej współpracy miedzy lokalnymi instytucjami i organizacjami w zakresie edukacji ekologicznej społeczeństwa.

To już ostatnie spotkanie w ramach powyższego projektu, którego głównym celem była wymiana praktyk, a priorytetami m.in. podniesienie kompetencji dzięki wzajemnej współpracy; wsparcie kształcenia zawodowego w duchu poszanowania środowiska naturalnego; poszerzenie wiedzy, której tematyką jest zrównoważony rozwój wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, a także podnoszenie kwalifikacji kadry odpowiedzialnej za kształcenie zawodowe i wymiana doświadczeń między partnerami.

 

Dziękujemy partnerom, instytucjom oraz organizacjom za zaangażowanie oraz przykład dobrej i rzetelnej współpracy na rzecz kształcenia w duchu idei zrównoważonego rozwoju.