Program „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Maskulińskie w imieniu swoim i całego Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Mazurskie, zaprasza entuzjastów bushcraftu, surwiwalu i wszystkich miłośników kontaktu z naturą do biwakowania w lesie. Na terenie nadleśnictwa wyznaczony został obszar leśny, na którym można przenocować w środku lasu - w namiocie,
„pod chmurką”, w hamaku - tak, jak miły gościu preferujesz.

Prosimy Cię, szanuj środowisko i ustalone zasady. Korzystaj z tego co Puszcza Piska ma najlepsze. 

   

 

Lokalizacja obszaru widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  oraz z poziomu aplikacji Mbdl:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android)

lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663, (iPhone)

z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru, który znajduje się w załączniku do pobrania na dole strony.
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ . Przed  wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar, na którym planujesz biwakować nie jest aktualnie objęty zakazem wstępu. Pamiętaj również, że nie możesz korzystać z powierzchni, gdzie prowadzone są aktualnie prace gospodarcze. Oznakowane są one w terenie żółtą tablicą „zakaz wstępu”.
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/ bezpieczeństwo  w turystyce.
  4. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, gdzie odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Na terenie objętym programem działają 2 Ośrodki Hodowli Zwierzyny:

- OHZ Strzałowo,

- PZŁ OHZ ZG Mikołajki.

  1. Z ewentualnymi, czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków. Informacji szukaj na stronie nadleśnictwa w aktualnościach: https://maskulinskie.bialystok.lasy.gov.pl/ .

 

Jeśli przewidujesz nocleg dłuższy niż 2 noce lub / i grupę więcej niż 9 osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się w załączniku do pobrania na dole strony oraz przesłanie go na adres maskulinskie@bialystok.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Koordynator programu:

Róża Krasińska-Pyrdoł

tel. 505 512 122

roza.krasinska@bialystok.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Maskulińskie przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.