Wydawca treści Wydawca treści

Warto zobaczyć

Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion im. Zdzisława Borońskiego w Rucianem-Nidzie - żywe Muzeum.

Wyłuszczarnia w Rucianem-Nidzie powstała w latach 1890-1892, z przeznaczeniem do przemysłowego łuszczenia szyszek sosny. Od ponad 120 lat dostarcza nasiona, dawniej dla Prus Wschodnich, aktualnie dla północno-wschodniej Polski. W wyłuszczarni nasiona są wyłuszczane z szyszek, pozbawiane skrzydełek (odskrzydlane) i oczyszczane. Cały proces łuszczenia nasion z szyszek sosnowych zajmuje 24 godziny. W tym czasie z 2700 kg szyszek można pozyskać 30 kg nasion sosny.

Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion w Rucianem-Nidzie tętni życiem przez cały rok. Zimą pełni swoją podstawową funkcję, wyłuszcza nasiona z szyszek, w sezonie turystycznym przemienia się w obiekt turystyczny. Wyłuszczarnia jest żywym świadectwem doskonałej myśli technicznej pierwszej połowy XX wieku. Ten doskonale wkomponowany w otoczenie, odrestaurowany w 2002 roku obiekt zabytkowy, jest częścią Ośrodka Edukacji Leśnej. Miejsca, które jak magnes przyciąga turystów.

Nadleśnictwo wychodząc na przeciw zainteresowanym organizuje na terenie wyłuszczarni spotkania, prelekcje i pogadanki. Pracownicy Nadleśnictwa Maskulińskie zawsze chętnie witają w swoich progach zorganizowane grupy dzieci, młodzieży i dorosłych. W celu zgłoszenia grupy prosimy o skorzystanie z formularza umieszczonego na dole strony.

 

Wyłuszczarnia nasion czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00.

Zwiedzanie tylko po wcześniejszym uzgodnieniu.

Dni Otwarte, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, fot. Ewelina Łopatko